You are enough. You are so enough, it's unbelievable, how enough you are. (Sierra Boggess)

Là Ci Darem La Mano - Bryn Terfel, Helen Sjöholm

11. května 2016 v 9:18 | Lotte |  Video týdne
Nebojte se, nepřeměňuju tenhle blog na operní. Může se tak zdát, ale rozšiřování mých obzorů se i na Lottelandu logicky projevuje též. :D
A tohle video je muzikálovo-operní! Nejsem si jistá, jak přesně k tomu došlo, ale na nějaké akci světově známý operní pěvec Bryn Terfel (můj oblíbenec, btw) si zazpíval duet Zerliny a Giovanniho s muzikálovou herečkou Helen Sjöholm. K Helen se hluboce skláním z několika důvodů: jít do "cizího teritoria" opery a to ještě k tomu vedle operní megastar takových měřítek jako Bryn chce odvahu.
Zadruhé jsem bych si nemyslela, že je možné nemít absolutně žádný operní trénink a přece decentně zazpívat operní duet či árii. A Helen to dokázala. A to nejen "decentně", ale překrásně. Jistě, ta technika tam chybí a slyšíme to, ale pořád je to moc krásný výkon. Plus...nechci být zlá, ale soukromě si myslím, že muzikálové zpěvačky jsou zpravidla lepší herečky než operní pěvkyně...a Helen opravdu předvedla jeden z nejlepších hereckých výkonů Zerliny, jaké jsem viděla. Skvěle tam skloubila mladickou Zerlininu nevinnost s faktem, že Zerlina není vyloženě Giovanniho oběť, že s ním z velké části jde i proto, že je prostě šarmantní, charismatický, pohledný a bohatý šlechtic a že někde v koutku duše ví, že si ji ve skutečnosti nechce vzít...
Bryn je prostě...Bryn, perfektní. Jeho Giovanni je...uh skoro mám chuť o tom napsat ještě zvlášť článek. Ale ve zkratce: jeho Giovanni je prostě bez příkras - docela jasně vidíme to překrytí mezi přetvářkou pro Zerlinu a jeho skutečnými úmysly, tu krutost, chlad, tady v téhle koncertní verzi to tak není vidět, ale když si pustíte třeba záznam z Metropolitní, tak tam vcelku nastiňuje i jeho zvrácenost.
A zároveň má takové charisma, že člověk chtě nechtě kouzlu jeho Giovanniho propadá i tak.
Navrch: miluju tu malou choreografii s květem!
A ještě poslední poznámka: Bryn je nefalšovaný gentleman. Ve frázích zpívaných společně s Helen jde s hlasem hodně níž, protože kdyby to zpíval jak je zvyklý, asi by ji hádám přehlušil. Dokonce mám pocit, že zpíval tak, aby naopak ten její vynikl. A Helen má takový zvláštní způsob vyslovování "andiam" - trošku to odsekává - tak on to odsekával taky. Awww, bless him. :D
Krásný, už dávno započatý, nový týden! :D


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adele Adele | Web | 11. května 2016 v 22:14 | Reagovat

Označení jejího pěveckého výkonu jako "decentní" je velmi příhodné. Na několika místech jsem tu "klasickou techniku" postřehla, jen tam chybí větší provázanost mezi jednotlivými částmi. Ale stejně klobouk dolů :-)
Jó, tak obecně to o herectví muzikálových vs. openích zpěvaček... asi ano. Připadá mi, že většina operních zpěvaček se příliš drží operní "pózovací" režie, která se pochopitelně liší od té muzikálové. Snad jen jediné jméno z operních zpěvaček mě napadá, o níž mohu prohlásit, že mě nadchla nejen po pěvecké, ale i herecké stránce nadchla - a to Isabel Leonard. Viděla jsem v kině záznam Lazebníka Sevillského z MET, kde hrála Rosinu, a byla naprosto fantastická. Taková energie a živelnost se jen tak nevidí. Její Rosina byla nejen zamilovaná dívka, ale zároveň i silná žena, která se nebála sama něco podniknout pro své štěstí. Ách... byla fakt skvostná. :-) (Pardon za odbočku. :D)
Moc se mi líbilo, jak Helen zahrála Zerlinu :-)
Tak si říkám, jestli ta květina není Brynova koncertní specialitka u této písně. :-)
Jj, je to gentleman. No není to úžasné, když se takhle přizpůsobí kolegovi! (V poslední době spíš bývám svědkem toho, že každý herec se chce "sám" předvést a n kolegu nehledí. Jsem ráda, že v této branži ještě gentlemani nevymřeli. :-D)

PS: Jé, našla jsem s Isabel LCDLM - sice ne přímo z show, ale taky stojí zato (ten její čtverácký úsměv ke konci písně a přímo se jí šibalsky jiskří oči) https://www.youtube.com/watch?v=hE36NP2Xe_Q krásně zahrála Zerlininu rozpolcenost :-)
PS2: Prosím o samostatný článek k Brynovu Donu Giovannim! on je prostě dokonalý pěvec a herec :D

2 Lotte Lotte | Web | 11. května 2016 v 22:50 | Reagovat

Samozřejmě se najdou výjimky od toho tvrzení, že muzikálové herečky jsou lepší v actingu. Já jsem to vzala hodně obecně. Třeba Andrea Široká, kterou jsem měla jako Zerlinu já, tak ta byla perfektní - místy mi dokonce připadalo, jako by její způsob hraní byl trochu šmrncnutý muzikálem, ale to byl subjektivní dojem. :D
Na Lazebníka Sevillského musím jít v Brně! Navíc hlavní roli hraje můj drahý pan Sem, takže je to nezbytnost. :D
Nojejej, je vidět, že do operního světa teprve pozvolně pronikám, Isabel Leonard neznám. Jsem ostuda. :D
Jéé, díky za to video! To je strašně krásná verze duetu! Ti dva spolu mají krásnou chemii, až tím do něj vnesli jistou něžnost. A Isabel je vážně úžasná - dala Zerlině všechno co jsem v článku popisovala, že bych od té role chtěla plus jak jsi sama vypíchla jisté roztomilé uličnictví - kvůli kterému by dávalo smysl, proč by si ji Giovanni ze všech těch ostatních vesnických dívek vybral. No krása! :)
Hm, tak teď jsi mě nalákala ten článek vážně zkusit napsat. Rozebírat Brynova Giovanniho...no já ráda rozebírám a tady je hodně materiálu, on ho zahrál opravdu komplexně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama